Trh 

Predaj ošípaných

Hlavným trhom pre DSA je domáci trh. Základom slovenskej aj maďarskej kuchyne sú jedlá z bravčového mäsa a preto je po kvalitnom bravčovom mäse stály dopyt.

Ošípané sa predávajú na bitúnky hlavne na Slovensku a v Maďarsku. Vďaka schopnosti dodávať veľké množstvá ošípaných s mäsom s vysokým obsahom svaloviny je Dan-Slovakia Agrar a.s. dnes vyhľadávaným partnerom pre mnohé bitúnky v strednej Európe.

Všetci naši partneri majú poistenie platobnej schopnosti alebo platia vopred. Novým partnerom predávame len na základe platby vopred.

---

Africký mor ošípaných (African Swine Fever - ASF) je vysoko infekčné ochorenie spôsobené vírusom, na ktoré sú náchylné predovšetkým domáce ošípané a diviaky. Toto ochorenie sa objavilo v rámci EÚ v Litve v roku 2014, ale v posledných troch rokoch sa postupne dostalo aj do strednej Európy. V júli 2017 sa vírus objavil v Českej republike a následne 21. apríla 2018 v Maďarsku. Na Slovensku doposiaľ (11.6.2018) ešte nebola registrovaná žiadne ochorenie tohto druhu.

ASF je nevyliečiteľná choroba a neexistuje proti nej žiadna očkovacia látka. Je dôležité vedieť, že pre ľudí je úplne vírus neškodný, postihuje len ošípané a divé svine. Choroba spôsobuje predovšetkým ekonomické škody. Po objavení sa afrického moru ošípaných, náš najdôležitejší obchodný partner – Maďarsko - stratil väčšinu svojich exportných trhov, čo viedlo k drastickému poklesu nákupných cien.

Infikované zvieratá rozširujú vírus výkalmi, močom a krvou, ktoré následne môžu byť prenášané aj na zdravé ošípané prostredníctvom pracovných prostriedkov, čižiem, šiat atď. Vírus na prežije v letnom období aj 3 hodiny a je schopný ďalej infikovať, ale na miestach, ktoré sú chránené pred slnkom prežije i niekoľko týždňov. V šunkách, klobásach a iných tepelne nespracovaných mäsových výrobkoch vyrobených z nakazeného zvieraťa je vírus schopný ďalej infikovať až 4 mesiace !!!

V máji 2018 Veterinárna a potravinová inšpekcia Slovenska klasifikovala maďarskú, ukrajinskú a českú prihraničnú oblasť ako ochrannú zónu a v 13 bodoch zhrnula tie zdravotné a hygienické normy, ktoré môžu znížiť riziko prenosu ochorenia na územie Slovenskej republiky.

market/asf_europe.jpg

market/asf_slovakia.jpg

market/asf_world.jpg